Mestské zastupiteľstvo alebo kto bude prvý pred kamerou

Autor: Soňa Svoreňová | 25.4.2014 o 8:21 | (upravené 25.4.2014 o 13:46) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1743x

Bratislavské mestské zastupiteľstvo stráca schopnosť konštruktívne sa dohodnúť. Zasadnutia bežia do noci, prerokovanie jedného bodu trvá nekonečné hodiny a v poslednej dobe sa stáva dobrým zvykom že poslanci nestíhajú prerokovať schválený program. Škoda, komunálna politika má byť predovšetkým o hľadaní riešení pre obyvateľov. Práca poslancov mestského zastupiteľstva však v poslednej dobe (že by to súviselo s blížiacimi sa voľbami?) začína pripomínať skôr súťaž, kto sa prvý dostane pred kameru a dlhšie pred ňou zotrvá.

Zastupiteľstvo v hlavnom meste hrá dôležitú úlohu pri predaji a prenájme majetku, rozpočte mesta, zámene pozemkov či schvaľovaní strategických projektov. Dalo by sa povedať, že je to akási národná rada v menšom meradle. V poslednej dobe sa však čoraz viac podobá na svoju staršiu sestru na hradnom vrchu – účasť poslancov klesá, diskusie nemajú konca kraja a vystúpenia poslancov sa vyznačujú skôr snahou o čo najpútavejšiu sebaprezentáciu ako hľadaním konštruktívneho riešenia. Verejnosť sledujúca zasadnutia priamo v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca alebo na internete musí mať pocit, že ide viac o vybavovanie si účtov medzi poslancami, ako o snahu dohodnúť sa. Zdá sa, že dôstojný priebeh schôdze v intenciách rokovacieho poriadku predstavuje pre niektorých poslancov nadľudský výkon.

Je zaujímavé sledovať, pri akých rozhodnutiach sa zrazu nachádza vôľa aj cesta. Napríklad nedávne „slávne“ nočné hlasovanie o predaji majetku vo vlastníctve pohrebníctva Marianum (v rokovacej sále sa o deviatej večer zišiel nadštandardný počet poslancov a zapracovala koalícia SDKÚ-Smer) alebo zvoliť do predstavenstva vodárenskej spoločnosti neznámeho človeka na základe ústneho návrhu poslanca (opäť tá istá pozoruhodná hlasovacia zostava). Inokedy sála zíva prázdnotou. Nezodpovedané otázky ohľadom kľúča, na základe ktorého si poslanci vyberajú hlasovania na ktorých sa zúčastnia a z ktorých budú „blicovať“ vyvolávajú u občanov nedôveru a rôzne podozrenia.

Každý materiál musí byť vopred prerokovaný v príslušnej komisii a na Mestskej rade. V prípade, že zastupiteľstvo trvá pravidelne do noci, zrejme komisie neplnia celkom svoj účel.  Ak by na ich rokovaní poslanci predložili pozmeňujúce návrhy, rokovania zastupiteľstva by mohli byť oveľa konštruktívnejšie a pre prizerajúceho sa občana zrozumiteľnejšie. Za úvahu stojí aj obmedzenie dĺžky a počtu (opakovaných) vystúpení poslancov. Tie sa skracujú spravidla skracujú priamo úmerne tomu, ako zo sály odchádzajú televízne štáby.

Nedá sa ubrániť dojmu, že z mestského zastupiteľstva sa stratil konštruktívny duch. Škoda, zastupiteľstvo má určite na viac. Sedí v ňom nemálo šikovných, vzdelaných aj rozhľadených ľudí, od ktorých by sme mohli očakávať, že budú hľadať riešenia. Nás občanov a voličov zaujímajú predovšetkým výsledky. A tých v poslednom čase akosi ubudlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?