Kontroverzný plot pred americkou ambasádou ostáva aj neostáva

Autor: Soňa Svoreňová | 27.3.2014 o 20:42 | (upravené 27.3.2014 o 22:46) Karma článku: 15,74 | Prečítané:  11270x

Vysoký plot, protitankové zátarasy, ozbrojená stráž. Takto vyzerajú bezpečnostné opatrenia v okolí americkej ambasády priamo v srdci Bratislavy, na Hviezdoslavovom námestí. Mestské zastupiteľstvo dnes (27.3.) rozhodovalo o (ne)predĺžení nájmu pozemku pred budovou veľvyslanectva, odkiaľ by mal zmiznúť plot, autá aj zátarasy. Materiál bol z rokovania stiahnutý, vzniká tak priestor na hľadanie riešenia. To by malo smerovať k tomu, aby mohlo byť námestie opäť plne k dispozícii obyvateľom a návštevníkom bez rušivých prvkov.

Od čias zhodenia mestských hradieb a zasypania vodnej priekopy ešte za Márie Terézie je dnešné Hviezdoslavovo námestie jednou z najzaujímavejších promenád v Bratislave. Najmä v lete prejde cez námestie denne niekoľko stoviek domácich aj turistov. V ceste im však stoja protitankové zábrany, nenápadne sa vydávajúce za doplnok k pamätníku P.O. Hviezdoslava, medzi ktoré musí chodec prekľučkovať a ktoré sťažujú pohodlný prechod námestím. Na kraji námestia, pred pamiatkovo chránenou budovou sa skvie pletivový plot a železno-sklená kocka, slúžiaca ako strážna budova. V pamiatkovo chránenej budove sídli americká ambasáda.

Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_01.JPG Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_02.JPG

Bezpečnostné opatrenia prinášajú množstvo komplikácií

USA si na umiestnenie svojich ambasád v centre mesta potrpí. Viac-menej v každom okolitom štáte má americké veľvyslanectvo veľmi lukratívnu adresu. Bratislava nie je výnimkou. Poloha v centre mesta určite uľahčuje kontakt ako Američanom, ktorí potrebujú služby ambasády, tak Slovákom, ktorí žiadajú o pracovné či iné víza. S trochou nadsázky môžeme povedať, že návšteva americkej ambasády kvôli pracovným vízam dostane do centra mesta mladých návštevníkov z celého Slovenska, z ktorých mnohí by sa inak o centra mesta nevybrali.

Problémom nie je len poloha ambasády, ako to môže vyznievať z diskusie k téme ne/predĺženia nájomnej zmluvy pre Veľvyslanectvo USA, ale hlavne „redizajn“ okolia, ktorý Američania spravili po 11. septembri 2001. Vysoký plot, strážna búdka a protitankové zábrany námestie výrazne znehodnocujú. Prejsť po námestí je nepohodlné, hlavne ak sa človek pohybuje s turistickou skupinou niekedy aj päťdesiatich osôb. Ulica za ambasádou je nepriechodná, zatarasený je aj jeden vjazd do garáže Carlton. Práve kvôli tomuto problému muselo vzniknúť ľavé odbočenie pred Propelerom, prejazd áut cez Mostovú ulicu a vďaka budúcej výstavbe Vydrice a Zuckermandlu hrozí, že bude musieť na nábreží vzniknúť ďalší jazdný pruh, ktorý zase len odkrojí zo zelenej plochy.

Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_03.JPG Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_04.JPG

Je Slovensko vo vojnovom stave?

Bezpečnostné opatrenia majú aj ďalší veľmi nepríjemný vedľajší efekt. Turisti po uzretí plotu len prekvapene pokrútia hlavou. Niektorí americkí návštevníci sa zase potešia, že je ich ambasáda tak kvalitne chránená. Veľmi veľa ľudí, vrátane tých amerických, však reaguje otázkou, či sme taká nebezpečná krajina, keď ambasáda potrebuje tak rozsiahlu ochranu.

Pozrime sa do okolitých štátov: V Maďarsku je síce okolo ambasády USA tiež plot, nedosahuje však ani polovičnú výšku toho nášho, a teda nepôsobí zďaleka tak rušivo. To isté sa dá povedať aj o Viedni - tam sa ambasáda nachádza v širšom centre, nie priamo na hlavnej promenáde. Pražská ambasáda na Malej strane sa dokonca zaobíde úplne bez plota.

Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_05.JPG Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_06.JPG

Ak je americká ambasáda v bezpečnostnom riziku, neohrozuje tak svojou prítomnosťou v centre mesta aj stovky ľudí v jej okolí?

Súčasná nájomná zmluva medzi ambasádou USA a hlavným mestom SR Bratislavy končí dňa 15. februára 2015. Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických požiadalo hlavné mesto SR Bratislavy o predĺženie nájmu pozemku pred budovou ambasády na ďalších 10 rokov s dvomi opciami predĺženia na ďalších 10 rokov. Celkové trvanie zmluvy by tak bolo až do 14. 2. 2045. Ak by sa tak stalo, vysoko pravdepodobne by oplotenie ostalo bezozmeny. Veľvyslanectvo by totiž problém netlačil a mesto Bratislava by stratilo možnosť ovplyvniť výzor námestia.

Poslanci Mestského zastupiteľstva o tomto probléme 27. marca diskutovali viac ako hodinu, nakoniec sa však zhoda nenašla. Materiál bol z rokovania stiahnutý. Poslancov aj občanov tak čaká verejná diskusia, kde budú po prvý krát zástupcovia Spojených štátov amerických vysvetľovať obyvateľom Bratislavy opodstatnenosť bezpečnostných opatrení a s tým súvisiace kontroverzné (ne)architektonické riešenie. To nie je úplne na škodu. Časy, kedy sa takéto náležitosti diskutovali v zákulisí salónov, sú očividne (aj chvalabohu) minulosťou. Bez podpory verejnosti a ústupkov zo strany predstaviteľov Spojených štátov to očividne nepôjde.

Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_07.JPG Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_08.JPG

Poslanci Mestského zastupiteľstva majú teraz nejaký priestor na nájdenie riešenia. Ak nájomnú zmluvu nepredĺžia, ambasáda v centre pravdepodobne skončí a v medzinárodných kruhoch tým určite nezabodujeme. Zase na druhej strane, času na hľadanie riešenia bol dostatok. Na čo všetci doteraz čakali?

Možno by nebolo zlé v rámci rokovania o ďalšom predĺžení nájomnej zmluvy požiadať ambasádu o vysvetlenie, prečo je práve Bratislava nebezpečnejšia ako ostatné okolité krajiny, a či by skutočne nebolo možné prejsť na voľnejší bezpečnostný režim. V prípade, že dôvodom pre nadmerné bezpečnostné opatrenia nie je geopolitická situácia na Slovensku, ale charakter námestia, bolo by možno naozaj vhodné navrhnúť ambasáde sťahovanie do iných priestorov.

Jedno je isté: Hviezdoslavovo námestie si zaslúži, aby plot padol.

Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_09.JPG Americka_ambasada_Bratislava_oplotenie_10.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?