Bratislavské mestské hradby - odvážna myšlienka, ktorá vyšla

Autor: Soňa Svoreňová | 16.7.2014 o 17:29 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  2387x

Začiatkom leta sa po trinástich rokoch otvorili brány bratislavských mestských hradieb. Pred rokom vyzerala táto myšlienka možno príliš odvážna, ale ako sa ukázalo, aj smelé nápady sa môžu stať realitou.

Pravidelne počúvame ako sa niečo nedá. Otvorenie hradieb je však príbehom o tom, ako sa dá, keď sa chce. Od nápadu oživenia mestských hradieb až po ich samotné otvorenie uplynul približne rok. Dnes sú hradby čiastočne sprístupnené pre Bratislavčanov aj pre turistov, ktorí nimi môžu prechádzať od Dómu Sv. Martina až na hrad.

Myslím, že najväčšou hybnou silou celého projektu bola spolupráca. Svoje sily spojil magistrát hlavného mesta, Bratislavský okrášľovací spolok a Bratislava Tourist Board. Okrášľovací spolok bol hlavným organizátorom dobrovoľníckych brigád a čistenia hradieb. Hlavné mesto zabezpečilo časť financií, projektovú dokumentáciu, objednalo stavebno-statické posudky a zabezpečilo vykonanie prác, na ktoré nestačili aktivisti. Oblastná organizácia cestovného ruchu - Bratislava Tourist board - prispela na oživenie nemalou čiastkou na zabezpečenie technického vybavenia a organizovanie zaujímavých podujatí.

Keďže myšlienka sprístupnenia hradieb sa stala veľmi atraktívnou, rozhodli sme sa na jeseň a v zime zorganizovať na hradbách dve podujatia, tak trochu „na skúšku“. Stredovek na hradbách aj Stredoveké vianočné trhy zaznamenali pozitívny ohlas. Tradičné špeciality, domáce zvieratká a vôňa kvalitného vareného vína pritiahli viac ľudí ako sa vôbec na hradby zmestilo.

Tu niekde padlo rozhodnutie, že na ďalšiu turistickú sezónu by sme mali spraviť všetko pre to, aby boli hradby aspoň čiastočne sprístupnené verejnosti. Ideálne aby vznikol peší ťah od Dómu sv. Martina smerom na hrad. Tento zámer sa aj podaril. Na jar sa konali na hradbách ešte dve brigády: jedna v spolupráci s občianskym združením Vagus a bezdomovcami, a druhú dobrovoľnícku aktivitu zorganizovalo združenie Erasmus students network, ktorá zastrešuje zahraničných študentov.

Od 27. júla sú mestské hradby otvorené denne od 10h do 20h. Prechádzku hradbami navyše oživujú stánky s vínom, knihami o Bratislave či umelecký kováč.

Zdanlivo maličkosť, ale po trinástich rokoch je to aj pre Bratislavčanov veľká vec. 

(Autorka je členka predstavenstva Bratislava Tourist Board)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?