Ako oživiť Vrakuňu?

Autor: Soňa Svoreňová | 31.10.2014 o 8:27 | Karma článku: 2,87 | Prečítané:  480x

Vrakuňa je lokalita, v ktorej sa v súčasnosti prakticky nič nedeje. Prečo je tomu tak? Prečo sa nestretávame a neorganizujeme takmer žiadne podujatia?

Vrakuňa. Rozprestiera sa v spleti dunajských ramien a málokto vie, že pôvodne bola súčasťou bratislavského hradného panstva. Vznikla v stredoveku a jej pôvodný názov je odvodený od slova čarodejník či lekár-Vrač. Bola považovaná za kráľovský majetok. Klenot v rukách majiteľa, ktorému  v danom období patril. Už vtedy obyvatelia využívali jej malebné zákutia Malého Dunaja k rôznym oslavám a stretnutiam. Vráťme sa k tým zvykom, ktoré tu už boli kedysi.

Jedným z mála podujatí vo Vrakuni sú vrakunské hody a potom dlho dlho nič. Na to, aby sme našu mestskú časť oživili zaujímavými kultúrnymi a spoločenskými podujatiami, netreba až tak veľa. Vymyslieť, zaujať, uskutočniť. A tak sme to skúsili.

Šarkaniáda

Nápad zorganizovať Šarkaniádu nám prišiel na um ešte niekedy v auguste, keď všetko nasvedčovalo tomu, že letné počasie odišlo skôr ako stihlo prísť. Vonku sa zbiehali oblaky a fúkal silný vietor. Povedali sme si, že takého počasie síce nie je veľmi vhodné na kúpanie, hodí sa však na púšťanie šarkanov. Šarkaniáda, ktorú sme zorganizovali v októbrový víkend, sa mimoriadne vydarila. Samých nás prekvapila veľká účasť a príjemná atmosféra. Počasie nám prialo a slnečné lúče vytiahli k Malému Dunaju nielen obyvateľov Vrakune, ale aj iných mestských častí. A aj keď nefúkal vietor, naše šarkany vzlietli - pomohli sme im balónmi. A zrazu to bolo niečo iné, výnimočné. Deťom stačí naozaj málo a hneď majú úsmev na tvárach. A to je to NAJ, čo urobí rodičov šťastných. A keď sa zotmelo, vypustili do oblakov lampióny šťastia aj s našimi želaniami.

Cyklojazda

Povzbudení úspechom púšťania šarkanov sme sa ďalší víkend zamerali na šport. V poslednom období pribudlo v meste viacero úsekov cyklotrasy, ktorá spojila Vrakuňu s centrom. Rozhodli sme sa teda, že ju vyskúšame. Tí, ktorí s nami bicyklovali až k Eurovei pochopili, že veta „Vrakuňa sa spája s mestom“ nie sú iba slová, ale že to je aj realita. Tých 8 kilometrov na bicykli po rovine zvládne naozaj každý.

Halloween

Halloween nie je síce typická slovenská zábava, ale v posledných rokoch sa teší veľkej popularite. Tak prečo si nevyrezať  tekvicu a nezapáliť v nej sviečku, nezahrať sa na duchov, čarodejnice či upírov? Spolu s detským centrom Gaštanko sme urobili deťom Halloweensku párty. Stačilo len kúpiť tekvice, rozdať ich deťom a večer plný strašidiel sa mohol začať. Recitovali sme, spievali, urobili pochod duchov a odmenili najstrašidelnejší tekvicový výtvor a a najlepší kostým. Paradoxne, na organizácii Halloweenu bolo najťažšie zohnať tekvice (keďže skoro všetky boli už vypredané). Ostatné už išlo oveľa ľahšie.

Čo všetko by sa mohlo vo Vrakuni diať? 

Myslím, že rodičia s deťmi ale i seniori by privítali podobné podujatia aj priamo na pešej zóne. Cez víkend by sa tu mohli konať akcie, kde sa ľudia z okolitých domov stretnú a zabavia sa. Napríklad susedská burza oblečenia, či malé vrakunské vianočné trhy s pečenými gaštanmi, vareným vínom a štrúdľou.  

Trávnatá plocha pri Malom Dunaji je ideálna na cvičisko a výcvik  psov. Pred Vianocami by sme  tam mohli popíjať vianočný punč alebo urobiť malú vrakunskú predvianočnú olympiádu, kde by si v rôznych súťažiach zmerali sily malí i veľkí. Na Veľkú noc by naše deti hľadali v tráve veľkonočné vajíčka, ktoré tam postrácal veľkonočný zajačik a my, dospeláci, by sme sa mohli dať  dokopy a splaviť Dunaj. A najmä, spoločne  porozmýšľať, čo všetko by sa ešte dalo pri Malom Dunaji uskutočniť.  

Keď sa nad tým zamyslíme, na zorganizovanie akcie stačí málo. Dobrý nápad, trochu vôle a nadšenia. Možností, ako priniesť do mestskej časti viac života, je veľa. Stretávajme sa a spoznávajme. Každé jedno podujatie  nás posunie vpred a dá nám nádej , že to predsa len ide.

_____

O mne

Narodila som sa a žijem v Bratislave. Profesionálne sa venujem najmä cestovnému ruchu ako turistická sprievodkyňa v hlavnom meste aj v zahraničí. V rámci mojej práce sa často stretávam s ľuďmi z iných krajín, a napriek tomu, že mnohí obyvatelia vnímajú naše mesto negatívne, Bratislava je u turistov obľúbená. Myslím, že aj má byť prečo. Ako členka predstavenstva Bratislavskej organizácie cestovného ruchu podporujem propagáciu Bratislavy doma aj vonku, spoluiniciovala som opätovné otvorenie bratislavských mestských hradieb. Od februára tohto rok som členkou Rady hlavného mesta pre trhy a podieľala som sa na novej koncepcii vianočných trhov, ktoré už tento rok budú pre všetkých atraktívnejšie. Som podporovateľkou cyklodopravy a zdravého spôsobu života v meste. Pravidelne píšem o Bratislave, venujem sa aj skrášľovaniu verejných priestorov a zapájaniu dobrovoľníkov do aktivít mesta.

V komunálnych voľbách 2014 kandidujem na poslankyňu Mestského zastupiteľstva za Vrakuňu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?