Prečo primátor tvrdohlavo presadzuje nepodarený rozpočet?

Autor: Soňa Svoreňová | 2.4.2015 o 8:21 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  670x

Návrh rozpočtu z dielne primátora Nesrovnala kráti výdavky na MHD, opravu ciest, turizmus a kultúru.

Z niekoľkých minulých stretnutí na mestských hradbách, pri diskusiách a podujatiach som mala dojem, že primátor Ivo Nesrovnal je človek, ktorý chce meniť veci, posúvať mesto dopredu. Nuž, buď som sa mýlila, alebo sa primátor po voľbách zmenil ešte rýchlejšie ako to býva zvyčajné u politikov po nástupe do funkcie.

Mestský rozpočet bez priestoru na diskusiu

Nové, prinajmenšom neštandardné spôsoby Iva Nesrovnala sa začali naplno prejavovať pri diskusii o rozpočte mesta. U väčšiny poslancov sa návrh nestretol z nadšením. Pri všetkej snahe o úsporné opatrenia si neviem predstaviť, že by som zahlasovala za rozpočet kde najviac krátenými položkami sú výdavky na MHD, opravu ciest, parkovania - skrátka toho, čo najviac Bratislavčanov trápi. Klesol aj balík na investície do podpory cestovného ruchu a spolufinancovanie eurofondov. Ide o oblasti, ktoré majú možnosť zadlženému mestu priniesť finančné prostriedky.

Ak máte zadlženú firmu, budete škrtať investície, ktoré Vám pomôžu vysekať sa z dlhov? Zrejme nie. Manažér Ivo Nesrovnal áno.

Ochota zapracovať do rozpočtu pripomienky poslancov bola zo strany primátora minimálna. Prvý návrh na zapracovanie niekoľkých pripomienok prišiel deň pred zasadnutím zastupiteľstva popoludní. V čase, keď už primátor zrejme vyčerpal všetky ostatné možnosti, ako prinútiť poslancov za rozpočet hlasovať. Zmeny navrhnuté v tabuľke však vôbec nerátali so zmenou najkritizovanejších položiek: financie na dopravný podnik a opravu ciest. Primátor škrtanie výdavkov zdôvodňuje vysokým zadlžením mesta. Pritom v roku 2011 bolo na tom mesto oveľa horšie, dlh bol 259 miliónov eur. Dnes je to 202 miliónov. Oproti minulým rokom môže primátor Nesrovnal počítať s vyššími príjmami z podielu daní z príjmov fyzických osôb. Napriek tomu však Nesrovnal škrtá a neznižuje ani dlh mesta. V úsporných opatreniach treba určite pokračovať, to však nie je dôvodom ignorovať pripomienky poslancov, ktorí zastupujú potreby svojich voličov a mestských častí. Toto sú dôvody, prečo sme minulý štvrtok neodhlasovali zaradenie rozpočtu do rokovania. 

Zase ten istý nepodarený rozpočet

S novým návrhom, kedy prerokovať rozpočet, prišiel primátor po obedovej prestávke. Navrhol šibeničný termín o dva týždne. Keďže rozpočet musí byť zverejnený 15 dní pred jeho prerokovaním, čas na zapracovanie pripomienok sa skrátil na nulu. V čase, keď je materiál už zverejnený na webe, nemôže sa do neho zasahovať. Čím chce teda primátor zmeniť rozhodnutie poslancov? Diskusiou a zapracovaním  ich pripomienok zjavne nie.

Mestská rada v stredu 1. apríla odporučila na mimoriadnom zastupiteľstve budúci týždeň rozpočet prerokovať. Otvorila tak priestor pre diskusiu o pripomienkach a hľadanie kompromisov.  Dúfajme, že primátor túto možnosť využije, a nebude sa snažiť tvrdohlavo presadiť rozpočet bez zmien. Rozpočtové provizórium bezpochyby nikomu neprospieva. Voliť menšie zlo medzi zlým rozpočtom a rozpočtovým provizóriom si určite nepraje nikto z poslancov.

(Autorka je poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Bratislave za klub Bratislava INAK)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?