reklama

Čo (z)môže komunálny poslanec?

Komunálny politik je často obyvateľmi považovaný za Ferda Mravca a s ním spojené „práce všeho druhu“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Často sú mu pripisované schopnosti riešiť úplne všetky problémy, aj tie, ktoré patria do kompetencie starostu (to prinajlepšom), a prinajhoršom predsedu vlády. Samozrejme, kandidáti si za to sčasti môžu aj sami, keď v duchu hesla „sľubom nezarmútiš“ alebo aj „nikto vám nedá toľko ako vám ja môžem sľúbiť“, vykreslia dúhovými farbami úplne všetko, aj to, čo nielen že nevedia ale ani nemôžu splniť. A tak voliči čakajú od svojich miestnych poslancov riešenie skládky hroziacej ekologickou katastrofou, vystrelenie Pentagonu na Mars a v neposlednom rade svetový mier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sme sa vyhli nenaplneným očakávaniam a zbytočným sklamaniam, pozrime sa spolu, čo naozaj patrí do kompetencie mestského či miestneho poslanca. V prenesenom význame, na základe čoho môže volič hodnotiť prácu svojho poslanca.

  1. Poslanec nemá k dispozícii úrad a výkonných pracovníkov, ktorým by mohol dávať priame príkazy aby niečo spravili, opravili či dokončili. Tých má k dispozícii výhradne starosta či primátor. Starostu aj primátora môže poslanec slušne žiadať, aby konal v nejakej veci, iba uznesením prijatým na zastupiteľstve.

  2. Tou najdôležitejšou kompetenciou a silou poslanca je schvaľovať, a podieľať sa, na tvorbe rozpočtu. To je veľmi dôležité, nakoľko rozpočet tvoria práve dane vás, obyvateľov mestskej časti. Myslím, že za všetko hovorí číslo 1,2 milióna eur, čo je objem finančných prostriedkov, ktoré sme dokázali dostať do Vrakune z mestského rozpočtu za 4 roky na opravy ciest, chodníkov a MHD. To je v priemere 300 000 ročne. Na to, že Vrakuňu zastupujeme v 45-člennom mestskom zastupiteľstve len dvaja, ja a starosta, to vôbec nie je zlé číslo. Pre porovnanie, v predošlom volebnom období to bolo v priemere asi 30 000 ročne.

  3. Okrem bežných prevádzkových nákladov majú možnosť poslanci zabojovať o finančné prostriedky na takzvané poslanecké priority. Keďže každý poslanec by mal vedieť, čo ľudí, ktorých zastupuje najviac trápi, môže navrhnúť do mestského rozpočtu projekt, ktorý by malo mesto realizovať. Takto sme do Vrakune dostali ďalších asi 50 000 eur na nové osvetlenie v lesoparku. Ďalšie prostriedky zas na menšie projekty ako fitparky, nový náučný chodník, herné prvky na detské ihriská a vyhliadkovú vežu v lesoparku, či nanovo vyznačené priechody pre chodcov. Vybavili sme príspevok na polozapustené kontajnery pri Pentagone, a opravu cyklotrás.

  4. Samozrejme, žiaden poslanec, ktorému na obyvateľoch skutočne záleží, neodmietne pomoc ani s inými ich problémami. Snaží sa vyjsť im v ústrety aj hľadať riešenie aj mimo svojich kompetencií. Tu sa už ale dostávame do vyššej politiky.


 

Miestny či mestský poslanec môže pre vás urobiť najmä jednu vec - priniesť do mestskej časti čo najväčší kus koláča. Peniaze na materské školy, záujmovú činnosť, pokosené trávniky, nové lavičky, čistotu a poriadok v území. Presvedčili ste sa, že za ostatné štyri roky sme sa posunuli o poriadny kus ďalej, preto si dajme možnosť ísť o ďalšie štyri viac vpred.

Soňa Svoreňová

Soňa Svoreňová

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  12x

poslankyňa mestského zastupiteľstva Bratislavy, členka predstavenstva Bratislavskej organizácie cestovného ruchu, majiteľka cestovnej kancelárie Zoznam autorových rubrík:  CestovanieŽivot v BratislaveNázory

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu